המרחק בין מחאת האתיופים בכיכר רבין לבין שיקגו google street view

פוסט פתוח למר משה כחלון, שר האוצר הבא של ישראל: תראה מחקר Google street view אין הבדל בין שכונות העוני של שיקגו לבין שכונות האתיופים בפריפריה. #דורחדש דורש שינוי סדרי העדיפויות בפוליטיקה והשקעות בחידוש הפריפרייה. אני רוצה לראות עתיד אחר וטוב הרבה יותר לנוער האתיופי במדינת ישראל, כי בעוד 10 שנים יהיה מאוחר מידיי".

מחאת האתיופים בכיכר רבין הדגימה עבורי את עוצמתה של האטימות, האפלייה וההזנחה שהשתרשו כאן במהלך השנים. זהו פוסט פתוח ממני לשר האוצר הנכנס מר משה כחלון:

דרושה לנו כלכלה אחרת, חברתית ומאזנת יותר. למען עתידנו ולמען עתיד ילדינו, כי המרחק בין כיכר רבין לבולטימור ולשיקגו הוא כמו סיפור שסופו כבר נכתב מראש. דרוש גיבור שישנה את מהלך העלילה ויאפשר סוף אחר, הרבה יותר אופטימי.

מחאת האתיופים

קרדיט צילומי ההפגנה: לילך דניאל 

פרופ' רוברט סמפסון וג'קלין הוואנג רצו לבחון את הקשר בין חוסר הפיתוח והחידוש עירוני של שכונות העיר שיקגו לבין רמת העוני של המיעוטים ממוצא אפרו-אמרקאי והיספנים המאכלסים אותן. במחקר כמותי הם השוו את המידע הקיים הזמין ברשת ב google street view של שכונות שיקגו לבין תיעוד ויזואלי בתמונות ובוידאו בין השנים 2000-2010.
רחובות שכונות שיקגו
מה זה גוגל סטריט וויו  google street view?
google street view הוא שירות צילום מיפוי חזותי של המרחב ב – 360 מעלות באמצעות ניידות צילום מיוחדות שמצלמות את הסביבה הקרובה בה הן נוסעות. המידע מועלה לשירות גוגל מפות של החברה ומאפשר לגולשים לערוך סיורים וירטואליים בערים, בשכונות ובאתרי תיירות ביבשה, בים ואף מתחת למים. היום אפשר לצלול באופן וירטואלי באגם לוך-נס בסקוטלנד ובעתיד הקרוב נוכל גם לטייל דרך הרשת בשביל ישראל, תודות למיפויו באמצעות ציוד צילום שנישא על ידי כתפי מדריכי החברה להגנת הטבע. חשוב לדעת שהצילומים הנראים ברשת אינם בשידור חי, אלא מציגים את מה שצולם בזמן הצילום עצמו בלבד. בצילומים ניתן לראות בתים, רחובות, אנשים, מכוניות ועוד התרחשויות שנתפסו בעין המצלמות באותו הזמן. במקומות מסויימים בארצות הברית ומקומות נבחרים באירופה שבו בוצע המיפוי של גוגל סטריט ויו מספר פעמים, או שהוחלט לשלב תמונות של המרחב של המקום מלפני עשרות שנים ניתן לצפות בשינויים google street view לאורך השנים.

בחזרה למחקר הנוכחי. שני החוקרים מיפו 2000 בלוקי מגורים בשכונות! ופיתחו מדד שמאפשר לקבוע את מידת הדגרגציה (ההיפך מחידוש עירוני) של השכונות באמצעות צילומי google street view. הממצא המרכזי של מחקרם הוא שחוסר הפיתוח והחידוש עירוני של שכונות העיר שיקגו על רקע אפליה גזעית יכול להוות מדד לניבוי עליית שיעורי העוני בקרב תושבי השכונות ממוצא אפרו-אמרקאי והיספני, בהשוואה לשכונות אחרות. בקליפ תוכלו לראות סיור וירטואלי בשיקגו באמצעות google street view. האם אתם יכולים להבחין בהבדלים בין מרכז העיר בתחילת הקליפ לבין מראה השכונות לקראת סופו?

וכך הם אומרים:

We used Google Street View to directly examine visible indicators of gentrification, which we define as the reinvestment, renewal, and influx of middle- and upper-class residents into previously disinvested and declined neighborhoods. We analyzed how gentrification evolved over time in disinvested Chicago neighborhoods that had showed signs of gentrification in 1995 or were nearby.

האם אנחנו צריכים את google street view כדי לקבוע שאין הבדל בין שכונות העוני של שיקגו לבין שכונות האתיופים בפריפריה? התשובה היא לא. במסגרת פרויקט למידת מדעים דרך פיתוח משחקים דיגיטליים לבני נוער, ביקרתי ברחובות, רמלה ולוד וקריית-גת. בשנים האחרונות יש מגמת שינוי במרחב העירוני אבל זה לא מספיק. #דורחדש דורש שינוי סדרי העדיפויות בפוליטיקה והשקעות בחידוש הפריפרייה.

אני רוצה לראות עתיד אחר וטוב הרבה יותר לנוער האתיופי במדינת ישראל, כי בעוד 10 שנים יהיה מאוחר מידיי.

====

ד"ר חנן גזית מייסד ומנכ"ל juloot interactive, עוזר לארגונים, חברות ויזמים לשלב עקרונות ומנגנוני משחקים בפרסום, שיווק, מכירות, הדרכה, למידה ואימון בכדי להעצים יכולות ולשפר תוצאות. חנן מראשוני חוקרי משחקי הוידאו בישראל, עומד בראש המרכז הישראלי של איגוד חוקרי המשחקים הדיגיטליים העולמי DiGRA. מרצה באקדמיה. בימים אלה כותב את ספרו הראשון Gameful Heroes  עידן גיבורי המִישׂחוּק.

מקורות:
עילם, ה' (2015). כובע, מימיה וגוגל: שביל ישראל יתועד ויועלה במלואו לסטריט וויו, כתבת גלובס. 4.05.2015


Hwang, J., & Sampson, R. (2014). Google street view shows that gentrification in Chicago has largely bypassed poor minority neighborhoods, reinforcing urban inequality. LSE American Politics and Policy.

Myth or monster? Explore Loch Ness with Street View. Official Google Blog post, 20.4.2015

מאת: ד''ר חנן גזית

I"m a Video Games researcher, Virtual Reality, Gameful UX, Game-Thinking expert. Founder at juloot Gamificationand Gaming Consultancy Agency, Senior advisor to organizations, enterprise, and startups. Keynote Speaker, Digital Games Research Association (DiGRA) Israeli Chapter, Business Mentor at the FacultyXL Accelerator Hub, Book writer ‘GamefulHeroes’ (in prep).