DeepMind משחק משחקי וידאו יותר טוב מאיתנו

DeepMind משחק טוב יותר מאיתנו במשחקי וידאו. האם המכונה חכמה לומדת שמתאימה את עצמה לתנאים השונים מהווה סימן לעידן עבדות של המין האנושי או שהיא מגלמת הבטחה לחיים טובים יותר עם בינה מלאכותית?

 עובדה: DeepMind משחק הרבה יותר טוב מאיתנו במשחקי וידאו. אם מחשבים עם בינה מלאכותית שמתאימים את עצמם לתנאים השונים מבשרים את עידן העבדות של המין האנושי או שהם מגלמים בתוכם הבטחה לחיים טובים יותר? על כך בפוסט.

בפוסט קודם כתבתי על מדוע אנו חוקרים משחקים? אלן טיורינג, אבי מדעי המחשב והבינה המלאכותית, ניסח את מבחן "משחק החיקוי" שאל שאלה פילוסופית בסיסית אחרת: "האם מכונות מעשה ידי אדם יכולות לחשוב? ללמוד ולקבל החלטות?"

טיורינג, פיתח את בניית מכונת החישוב שפיצחה את צופן האניגמה של הנאצים ותרם בכך לניצחון בעלות-הברית במלחמת העולם השנייה.

בעבודתו המחקרית העלה אלן טיורינג את האפשרות שהמכונות עשויות להשתלט על העולם בעתיד. הפחד הקמאי מהאינטליגנציה המלאכותית של המחשבים מייצר לנו סרטי שוברי קופות כמו טרילוגיית המטריקס, לכודים ברשת ודומיו.

הסרט "היא" לוקח את הנושא לכיוון אחר. סופר בודד מפתח מערכת יחסים עמוקה עם מערכת ההפעלה שלו. האהבה הוירטואלית המתעתעת לוכדת את הגיבור ברשת ומשבשת את חייו.

הגרסה הנוכחית של מכונת משחק החיקוי של אלן טיורינג היא  DeepMind של חברת גוגל. בכתב העת Nature שפורסם לאחרונה דווח שהאלגוריתם של DeepMind ניצח ב – 49 משחקים דיגיטליים קלאסיים של חברת אטארי ושיחק טוב יותר משחקנים מקצועיים. לדעת דניס האסביס, מייסד החברה, משחקים דיגיטליים הם מרחב טבעי ונוח לחקר האינטליגנציה וקבלת החלטות.

“Neuroscientists are studying intelligence and decision-making, and here’s a very clean test bed for those ideas”. – Demis Hassabis, co-founder of DeepMind

האם המחשבים ינצחו ויישתלטו על העולם? סכנה זו ואחרות מהוות את הבסיס לפרויקט מחקר חוכמת ההמונים שבו אני משתתף בימים אלה. הפרוייקט  "הברבור השחור" Blackswan MMOWGLI ממומן על ידי משרד ההגנה האמרקאי, במטרה להתכונן טוב יותר לאירועים וסכנות מפתיעים שעשוייים להשפיע על האנושות.

למעלה מ 2500 המומחים שמשתתפים במשחק פועלים באתר אינטרנט שמכיל מנגנונים משחקיים שמעודדים העלאת רעיונות מקוריים של סכנות אפשרויות למין האנושי, קבלת החלטות והצעות לפתרונות. הפרוייקט החל בשנת 2010 כמיזם לפתרון תופעת הפירטים הימיים של סומליה של הצי האמרקאי. מישחוק אתר חכמת ההמונים Website Gamification נמצא כתורם ומניע לפעילות בקרב המשתתפים בו.

העובדה שמכונה כמו DeepMind לומדת לשחק טוב יותר מאיתנו במשחקי ארקייד אינהה מהווה חידוש.  DEEP BLUE של חברת אי.בי.אם ניצח את אלוף העולם בשחמט גארי קספרוב בסדרת משחקים עוד בשנת 1997. אבל לדעתי, העובדה שהמכונה הצליחה ללמוד ולשחק טוב יותר מאנשים מומחים במשחקים שונים היא החידוש. מה דעתך: האם המכונה חכמה הלומדת שמתאימה את עצמה לתנאים השונים מהווה סנונית ראשונה המבשרת את עידן העבדות של המין האנושי או שהיא מגלמת בתוכה הבטחה לחיים טובים יותר? על כל מקרה, בעידן ה"אין פרטיות" והמאגר הביומטרי" אנחנו מתקרבים יותר ויותר למצב של "לכודים ברשת". הצביעו חירות עכשיו!

אודות הכותב
ד"ר חנן גזית

ד"ר חנן גזית מייסד ומנכ"ל juloot interactive, עוזר לארגונים, חברות ויזמים לשלב עקרונות ומנגנוני משחקים בפרסום, שיווק, מכירות, הדרכה, למידה ואימון בכדי להעצים יכולות ולשפר תוצאות. חנן מראשוני חוקרי משחקי הוידאו בישראל, עומד בראש המרכז הישראלי של איגוד חוקרי המשחקים הדיגיטליים העולמי DiGRA. מרצה באקדמיה. בימים אלה כותב את ספרו הראשון Gameful Gen עידן המִישׂחוּק.

רשימת סרטים מומלצים:

משחק החיקוי הסרט 2014
משחק החיקוי, 2014
טרילוגיית סרטי מטריקס משנת 1999
טרילוגיית סרטי מטריקס משנת 1999
היא הסרט her 2013
היא Her הסרט, 2013

 Eagle Eye לכודים ברשת הסרט, 2008

Eagle Eye לכודים ברשת הסרט, 2008

מקורות:

Gibney, E. (2015). DeepMind algorithm beats people at classic video games. Nature, 518 (7540), 465.‏

Mnih, V., Kavukcuoglu, K., Silver, D., Rusu, A. A., Veness, J., Bellemare, M. G., & Hassabis, D. (2015). Human-level control through deep reinforcement learning. Nature, 518 (7540), 529-533.‏

Brutzman, D. (2011). MMOWGLI, Massive Multiplayer Online Wargame Leveraging the Internet: New Capabilities for Crowd-Sourcing Innovation.‏

מאת: ד"ר חנן גזית

Dr. Hanan Gazit holds a Ph.D. in the Learning Sciences from Tel-Aviv University, Israel. His research interests include digital games, gamification, learning in 3D virtual reality environments and eSports. He is an Academic lecturer and mentors computer science college students on game apps development. He is the Founder of juloot interactive and former CEO of MentaverSense Ltd. which developed 3D virtual worlds for training and simulations. Dr. Gazit advises leading Fortune 500 companies on using his gameful design framework to create engaging experiences for boosting results to success. He serves as a Business Mentor for gaming startups at the Inno-Negev Technology Accelerator. Additionally, He serves on the Advisory Board for blockchain startups StormX Inc. and MaxDataIO. Hanan is a keynote speaker, a gamer and a book author entitled: The Gameful Heroes' Future (in preparation). Moreover, he serves as the Middle East Co-Chair for the immersive Learning Network (iLRN) 2018 Conference and since 2007 he heads the Israeli Chapter of the Digital Games Research Association (DiGRA).

תגובה אחת בנושא “DeepMind משחק משחקי וידאו יותר טוב מאיתנו”

  1. מה שמדהים זה שרשת הנוירונים שהם יצרו (רשת עצבית) לא קיבלה שום הנחיות כיצד לשחק, הקלט היחיד שלה הוא הפיקסלים על המסך והניקוד, ומתוך זה היא למדה בעצמה כיצד לשחק והגיעה לרמה של שחקן מקצועי בלמעלה ממחצית מהמשחקים!

    הנה כתבה מאד מעניינת בנושא:

    http://www.bbc.com/news/science-environment-31623427

    Liked by 1 person

סגור לתגובות.