לא,לא,לא,לא משחקים בשלג

בשוך סערת השלג, אני מציע שתתכרבלו מתחת לשמיכה עם משקה חם ותחשבו: מהו ערך המישחוק בחיים שלנו? לא בא לכם מיד, נסו לדמיין עולם ללא PLAY או GAME…

playless snowman selfie gamefulheroes

כבר שיחקת בשלג היום?
באנגלית יש שתי מילים שמתארות משחק: פליי ו-גיים. PLAY מתייחס לפעולה חופשית, ספונטנית, שאיננה מכוונת מטרה או תכלית מסוימת. משחק במובן GAME באנגלית מתייחס לפעילות משחקית תחרותית שמתקיימת במסגרת חוקים ושיש לה תכלית ברורה, ניצחון.

את כל החוויות המשחקיות שלנו בחיים שגורמות לנו הנאה וכיף FUN אפשר לסדר על קו שעובר בין חוווית ה- PLAY ל– GAME.
ביום מושלג וקר זה, אני מציע שתתכרבלו מתחת לשמיכה עם משקה חם ותחשבו:

בשוך סערת השלג, אני מציע שתתכרבלו מתחת לשמיכה עם משקה חם ותחשבו: מהו ערך המישחוק בחיים שלנו? לא בא לכם מיד, נסו לדמיין עולם ללא PLAY או GAME…

כמה משמעותי המישחוק בחיים שלנו?
אם זה לא בא לכם מיד, נסו לדמיין עולם ללא PLAY או GAME.
תחשבו "נטול" או "דל". יש לנו קפה נטול קפאין, משקה "נטול" סוכר, יש לנו אפילו גבינה צהובה עם אפס אחוזי שומן.
עכשיו בואו נדמיין לנו עולם מושלג, נטול מישחקיות:
בלי מלחמות שלג
בלי לבנות איש שלג ולעשות איתו סלפי
בלי סנאובורדינג.

A PLAYLESS WORLD
מה יהיה ערכו של עולם כזה עבורנו?

מצגת זאת דורשת JavaScript.

אם הייתי יכול לשאול את העורב המשעשע שתפסתי ברשת מה הוא חושב על זה
הוא היה משיב שהמשחק פשוט עוזר לו להעביר את הזמן בכיף.

 

====
אודות הכותב
ד"ר חנן גזית עוזר לארגונים, חברות ויזמים לשלב עקרונות ומנגנוני משחקים לשפר תוצאות ולהעצים יכולות באתרים ואפליקציות, פרסום ושיווק, מערכי מכירות והדרכה, למידה ואימון. הוא מייסד ומנכ"ל juloot interactive, ומראשוני חוקרי משחקי הוידאו בישראל. הוא עומד בראש המרכז הישראלי של איגוד חוקרי המשחקים הדיגיטליים העולמי DiGRA. מרצה ומנטור באקדמיה. בימים אלה כותב את ספרו  Gameful Heroes סודות המשחוק להצלחה.


3 תמונות עברו עיבוד גרפי מהמקור בפליקר:
קרדיט Paul8032
קרדיט Brian Fitzgerald
קרדיט spjwebster

מאת: ד''ר חנן גזית

I"m a Video Games researcher, Virtual Reality, Gameful UX, Game-Thinking expert. Founder at juloot Gamificationand Gaming Consultancy Agency, Senior advisor to organizations, enterprise, and startups. Keynote Speaker, Digital Games Research Association (DiGRA) Israeli Chapter, Business Mentor at the FacultyXL Accelerator Hub, Book writer ‘GamefulHeroes’ (in prep).

2 תגובות על ״לא,לא,לא,לא משחקים בשלג״

 1. אני עושה ההבחנה בין GAME ל PLAY. בשניהם יש הנאה ו – FUN. גם מצבים אחרים מסבים לנו הנאה אך הם אינם משחק ספונטני או משחק תחרותי. במשחק ספונטני PLAY ההנאה היא מעצם הפעילות.
  קליפ העורב שגולש בשלג מראה שיש למשחק בסיס ביולוגי והוא מתקיים בצורות שונות גם אצל חיות.

  לא רק ילדים. בכל אחד מאיתנו טמון ילד שאוהב לשחק. בכל גיל המשחק מהווה מקור אנרגיה חשוב בחיינו. ישנן גם דעות מוטעות לגבי מאפייני האדם המשחק.
  נוסחת המישחוק להצלחה שפיתחתי מאפשרת לכל אחד ליישם את עקרונות ומנגנוני המשחקים להעצמה אישית ולחיים טובים ומאושרים יותר.

  אהבתי

 2. חנן, מקסים.
  הגיגים על ההבדל בין משחק להנאה. משחק כפי שאתה מגדיר אותו ,קורה בתוך כללים מוגדרים מה שאומר שלרוב בני האדם הרבה יותר נוח איתו.
  Fun לעומת זאת מדבר על יצירת הנאה בלא שיש כל כלל שמנהל אותנו. לטעמי הנאת רוב בני האדם תפגע במצב כזה כי יצטרכו להמציא הכל מכלום. זה דורש מאמץ, ריכוז ומחשבה ויפגע בספונטניות של ההנאה. ילדים יכולים ללא בעיה. אנחנו לצערי כבר לא כל כך.

  אהבתי

סגור לתגובות.